Drogeria erotyczna

Jakie lubrykanty wybrać i na co zwracać uwagę?

lubrykanty

Lubrykanty to niepozorne preparaty intymne o lekkich, żelowych konsystencjach, które dzięki swoim właściwościom są w stanie diametralnie odmienić każdy stosunek. Mogą być stosowane zarówno ze względów zdrowotnych (nadmierna suchość pochwy), jak i w celu urozmaicenia życia seksualnego. W sprzedaży można znaleźć całą gamę żeli nawilżających, różniących się od siebie nie tylko ceną, ale też składem, zapachem, kolorem, a nawet smakiem. Podpowiadamy, kiedy warto sięgnąć po lubrykant i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Wiele osób jest zdania, że żele intymne są przeznaczone do stosowania wyłącznie w przypadku nadmiernej suchości okolic intymnych. Tymczasem tego rodzaju specyfiki mogą poprawić niemalże każdy rodzaj aktywności seksualnej zarówno w przypadku płci żeńskiej, jak i męskiej.

Kiedy stosować lubrykanty?

Podstawowym wskazaniem do stosowania żeli intymnych jest suchość pochwy. Przypadłość ta dotyczy głównie kobiet karmiących piersią i przechodzących menopauzę. Często też spowodowana jest źle dobraną antykoncepcją, przyjmowaniem niektórych leków (np. antybiotyków, antydepresantów), a także stosowaniem silnie wysuszających kosmetyków (np. mydło, płyny do kąpieli, proszek do prania bielizny). Bywa i tak, że suchość pochwy jest objawem przejściowym i pojawia się na skutek dużego stresu albo zmian hormonalnych w cyklu miesiączkowym.

Lubrykanty mogą być stosowane także przez pary, które nie mają problemów z odpowiednim nawilżeniem, a jedynie chciałyby urozmaicić swoje życie seksualne. Żele intymne można wykorzystywać do masażu, w celu zwiększenia intensywności doznań i pobudzenia zmysłów. Są wskazane do seksu analnego i do seksu z użyciem gadżetów erotycznych.

Jakie rodzaje lubrykantów znajdziemy na rynku?

 

Lubrykanty można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, jakie zawierają w składzie substancje nawilżające oraz jakie mają właściwości. Najpopularniejsze to:
Lubrykanty wodne, czyli te, które zostały wyprodukowane na bazie wody. Mają najbardziej naturalny skład i są przyjazne dla skóry, gdyż nie wywołują reakcji alergicznych oraz podrażnień. Sprawdzają się zarówno podczas zbliżeń, jak i używania gadżetów erotycznych, a co więcej, są łatwe w zmywaniu. Z reguły są jednak niewystarczające w przypadku kobiet, które borykają się ze znaczną suchością pochwy.

Lubrykanty silikonowe to śliskie i zarazem najtrwalsze żele intymne, które zawierają w swoim składzie silikon. Sprawdzają się w szczególności podczas seksu analnego oraz zabaw pod prysznicem (nie wymywają się tak szybko, jak preparaty na bazie wody). Trzeba pamiętać, że lubrykanty silikonowe mogą reagować z gadżetami erotycznymi, dlatego przed użyciem ulubionej zabawki z żelem silikonowym warto przeprowadzić próbę reakcji chemicznej. W tym celu wystarczy niewielką ilość środka nanieść na wierzchnią warstwę gadżetu i odczekać chwilę. Jeśli powierzchnia stanie się lepka i dodatkowo będzie sprawiać wrażenie topnienia, wówczas nie należy używać lubrykantu z danym przedmiotem.

Lubrykanty olejowe, które są nieco rzadziej spotykanymi żelami intymnymi. Nie poleca się ich do stosowania z niektórymi prezerwatywami oraz gadżetami erotycznymi, ponieważ mogą spowodować ich uszkodzenia. Tego typu specyfików nie należy też wprowadzać w głąb ciała, ponieważ wagina lub odbyt mogą mieć trudność z całkowitym wydaleniem tłustej substancji. Lubrykanty olejowe są polecane głównie do używania jako zewnętrzny środek pielęgnacyjny, uelastyczniający ściany pochwy.

Lubrykanty zapachowe i smakowe, czyli żele, których skład został urozmaicony substancjami zapachowymi oraz smakowymi (najczęściej z owocową nutą: truskawkową, malinową, morelową itp.). Ze względu na dodatkowe związki mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia, dlatego nie są polecane dla wszystkich.

Lubrykanty stymulujące, zawierające w swoim składzie związki aktywne o właściwościach rozgrzewających, chłodzących, wywołujących mrowienie skóry itp. Tego typu żele intymne sprawiają, że okolice intymne stają się bardziej wrażliwe na odbierane bodźce, przez co potęgują doznania erotyczne.

Lubrykanty 2w1, czyli mające dwa zastosowania: tego typu środki mogą być wykorzystywane zarówno jako środek nawilżający do okolic intymnych, jak i do masażu erotycznego. Zwykle są wzbogacane o delikatny zapach oraz smak.

Jaki lubrykant wybrać?

Kupując lubrykant koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład. Wiele substancji użytych do produkcji żeli nawilżających podnosi ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Należy wystrzegać się następujących składników:

  • spermicide nonoxynol-9 (N-9) – silna substancja chemiczna, która może podrażniać ścianki pochwy i odbytu. Mikrouszkodzenia powstałe w wyniku podrażnienia mogą zwiększać ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wykazuje działanie plemnikobójcze, dlatego lubrykantów z tym składnikiem nie powinny stosować kobiety chcące zajść w ciążę.
  • cukier – często można spotkać go w składzie lubrykantów stymulujących i przeznaczonych do masażu. Dzięki niemu żel ma słodki smak. Cukier ma jednak tę wadę, że gdy dostanie się do pochwy tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego jeśli wybieramy lubrykant smakowy, lepiej sięgnąć po taki, który ma w składzie sztuczne słodziki.
  • oleje – składniki oleiste w kontakcie z prezerwatywami uszkadzają je i tym samym obniżają ich skuteczność. Poza tym są częstą przyczyną uczuleń i infekcji miejsc intymnych oraz pęcherza.
  • gliceryna – jest to ciężka, oleista substancja, którą ciężko wymyć z pochwy i w związku z tym może przyczyniać się do powstania drożdżycy lub infekcji pęcherza.
Ważne

Nie kupuj lubrykantów, które na opakowaniu mają ostrzeżenie:

„unikać kontaktu z oczami”.

Błony śluzowe pochwy są tak samo wrażliwe jak śluzówka oka,

więc taki preparat może działać podrażniająco.

Polecamy kilka najpopularniejszych lubrykantów z internetowego sklepu JUBIKO

 

 

 

Dodaj komentarz